Fiat Wadera – Auto Tuning Świat

Maciek z Radomia chciał sobie kupić samochód, a że akurat zbliżały się wakacje, pomyślał o czymś naprawdę odjazdowym. Podczas przeglądania gazet z ogłoszeniami prasowymi znalazł TO. TO wygląda podobnie jak Fiat 126p, ale…

Właśnie, coś tu nie pasuje… Patrząc z przodu widzimy „maluchowskie” światła, zderzak też z Fiata 126, ale reszta jest jak z innego samochodu. Maska z delikatnym wyżłobieniem na środku, w stosunku do oryginalnej trochę kanciasta na obrzeżach. W pas przedni zgrabnie wkomponowano „fałszywy grill”. Aha, i od kiedy Maluch ma kierunkowskazy przednie w zderzaku ?! Do przedniego zderzaka przykręcono też światła dzienne, do złudzenia przypominające halogeny, z polakierowanymi obudowami pod kolor karoserii.

Z boku… drzwi bez wątpienia są oryginalne, ale pomijając wlew paliwa to chyba jedyna oryginalna część z tej strony tego pojazdu. Przedni błotnik jakiś taki wypukły, jakby nadmuchany od środka, podobnie tylny. Poniżej wlewu paliwa założono, wprawdzie znowu fałszywy, ale ciekawy i efektowny wlot powietrza. No a dach… z dachu została jego przednia część, ta nad kierowcą i pasażerem, tylna część kabiny jest odkryta. W razie potrzeby możemy ją przykryć brezentowym daszkiem, lub sztywnym, wykonanym z włókna szklanego. W tym drugim nakryciu założono boczne szybki z pleksi, zaś tylna pochodzi z oryginalnego Fiata 126p i nawet jest ogrzewana!

Z tyłu zaś wyżłobienie na klapie – niby znajome, takie jak na wszystkich Maluchach, ale w oryginale klapa jest przecież bardziej pochylona w stronę kabiny pasażerskiej. No i ten nietypowy, tym razem prawdziwy wlot powietrza… Tylne światła też jakby znajome, od Fiesty Mk I. W zderzak z tyłu pojazdu wbudowano małe odblaski, a sam zderzak oczywiście też nie pochodzi od Fiata 126p. Nie można zapomnieć o chyba najpopularniejszej naklejce wśród polskiej braci tuningowej umieszczonej na tylnej szybie „twardego dachu”.

Środek samochodu już bardziej przypomina jego pierwowzór. Ramiona oryginalnej kierownicy zostały polakierowane na żółto i wycięto w nich dwa otwory, żeby przypominała te stricte sportowe. Gumowe, oryginalne dywaniki powędrowały na śmietnik, zaś ich miejsce zajęła często spotykana w tuningowanych samochodach blacha ryflowana. Na pedałach znajdziemy aluminiowe nakładki. Starą gałkę zmiany biegów zastąpiono modelem obszytym skórą w dwóch kolorach, czarnym i żółtym.
Audio grało, ale tylko w minione wakacje, gdyż później Maciek przełożył je do swojego nowego nabytku Opla Vectry. W Maluszku ostały się jedynie maskownice głośników, lecz sądząc po ich rozmiarze, musiały nieźle, i co ważne, głośno brzmieć.

Pomimo niewątpliwie powiększonej komory silnika, motor napędzający ten pojazd pochodzi z Malucha, jedynie tuningowa kuracja wzmacniająca dodała mu trochę koników. Dokładnie moc wynosi około 39 KM, co jak na Malucha jest całkiem niezgorszym wynikiem. W efekcie samochód przyspiesza znacznie szybciej niż jego oryginalna wersja.

Samochód ten ma delikatnie podniesione zawieszenie. Sztywność konstrukcji oraz bezpieczeństwo pasażerów poprawiono poprzez zamontowanie w tylnej części pojazdu dwóch pałąków. Przednia część dachu także jest wzmocniona i dodatkowo wyposażona, wprawdzie w ręczny, ale zawsze szyberdach.

A co to jest? Już wyjaśniamy. Jest to Fiat 126p Wadera, pseudo terenowy samochodzik zaprojektowany na początku lat dziewięćdziesiątych przez firmę Fibra Studio i produkowany przez nią do 1994 roku. Przez następne trzy lata wytwarzany był w firmie Metal-Incar i tam powstał opisywany egzemplarz. W 1999 roku produkcję tego ciekawego pojazdu wznowiła firma Bartek z Krakowa i wytwarza go do dziś.

Według Maćka, warto było kupić taki, bądź co bądź, mały samochodzik, chociażby dla piorunującego efektu, jaki wywoływał. No cóż, widok takiego samochodu pędzącego po plaży nie należy do codziennych i musi robić wrażenie. Gdziekolwiek się pojawił, zawsze kilka par oczu śledząc go, zapewne zastanawiało się, czy to Maluch, czy nie Maluch.

Artykuł przytoczony z archiwum internetu ze względu na wysoką wartość merytoryczną. Jeśli uważasz,że nie powinno się to tutaj znaleźć napisz do nas

Ciekawostki, Dla koneserów, Marki Aut, Tuning