Tuning a przepisy – sprawdź jak uniknąć mandatu. – Auto Tuning Świat

Miłośnicy motoryzacji już od dawna robią wszystko, aby nadać swoim pojazdom indywidualnego charakteru i wyróżnić je z pośród tysięcy podobnych do siebie aut przemierzających codziennie polskie ulice. Poprawa wyglądu auta oraz jego możliwości technicznych potrafią sprawić, że samochód może uzyskać nie tylko interesujący wygląd, ale również i brzmienie. Dzięki temu z zupełnie nową mocą wyjedzie z garażu właściciela.

Tuning – legalny czy nie?

Można oczywiście dyskutować na temat walorów estetycznych oraz celowości tuningowania, są jednak kwestie, które każdy musi wziąć pod uwagę zmieniając wygląd swojego wozu – bezpieczeństwo oraz legalność wdrożonych modyfikacji.

Nie jest odkryciem stwierdzenie, że samochód to już coś więcej, niż tylko środek transportu. Jedni kupując auto decydują się na wybór danego modelu, ponieważ identyfikują się z marką samochodu, który wybrali, dla innych natomiast auto jest wyznacznikiem statusu społecznego czy luksusu.
W dobie personalizacji sprzętów użytkowych ciężko sobie wyobrazić, że samochody miałyby zostać wyłączone z tego trendu.

Tuning legalny czy nie?

 

 

Jak zachować bezpieczeństwo poprawiając wygląd swojego samochodu i nie narazić się na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli? Mamy kilka wskazówek i postaramy się wam pokrótce wytłumaczyć, dlaczego nie warto montować dużego spoilera w Fiacie Multipla.

Polskie prawo nie zakazuje tuningowania samochodu, jednak dokładnie określa, jakie warunki musi spełniać pojazd, aby zostać dopuszczony do ruchu drogowego.

W przypadku wątpliwości związanych z legalnością dokonywanych ulepszeń warto zapoznać się z Kodeksem Drogowym oraz Prawem o Ruchu Drogowym, które regulują kwestie dopuszczania pojazdów do poruszania się po drogach.

Przyciemnianie szyb samochodowych

Przyciemnione szyby sprawiają, że auto latem nagrzewa się wolniej, a zimą nie traci tak szybko ciepła, zniknie również problem wścibskich sąsiadów, którzy już nie zobaczą, kogo lub co przewozisz na tylnym siedzeniu.

Jeżeli Twój samochód jest wyposażony w boczne lusterka, tylnie szyby możesz przyciemnić wedle własnego uznania i tylko od Ciebie zależy, jak będą wyglądać – o ile oczywiście nie użyjesz zabronionej folii odbijającej światło, która może oślepić innych kierowców.

Poddane regulacjom zostały za to przednie szyby, których przepustowość światła musi wynosić ponad 70{1478a0065dd2f5864f8ffd15dc804ec458fcdc3bd179a3c06b77c1036f1fe948}. Warto również dodać, że coraz częściej policja kontroluje przepustowość światła na szybach specjalnym miernikiem, oklejenie szyby niezgodnie z wymogami może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Opony na wagę złota

Koła pojazdu nie powinny wystawać poza obrys auta. Jeśli marzą ci się sportowe, szerokie opony musisz pomyśleć o zamontowaniu dodatkowych błotników oraz pamiętać również o tym, że zamontowane opony muszą być zgodne z homologacją do nadwozia oraz silnika posiadanego auta. Jeśli nie zachowasz właściwych indeksów prędkości oraz nośności opony jazda samochodem będzie niebezpieczna. Warto sprawdzić, zwłaszcza jeśli posiadasz auto z drugiej ręki, czy zamontowane opony są oponami w oryginalnym rozmiarze, jeśli nie – porównaj je z zalecanymi oraz wybierz zamiennik, który najbardziej zadowoli Cię wizualnie.

Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na manewrowanie wielkością opony, warto zwrócić uwagę na wygląd i dodać jej trochę blasku tak, jak to zrobiła firma Z-Tyres lub pomyśleć o odnowieniu i personalizacji felg w pojeździe.

Wielu amatorów sportowej jazdy postanawia obniżyć zawieszenie swojego pojazdu, w połączniu z dużymi felgami oraz oponami niskoprofilowymi samochód zmienia swój wygląd dość zauważalnie. Oprócz poprawy wyglądu auto prowadzi się pewniej, lepiej trzyma się drogi oraz dynamiczniej pokonuje zakręty.

Na co należy uważać przy takiej zmianie? Zbyt niskie zawieszenie może być problematyczne z uwagi na liczne dziury na drogach, wysokie krawężniki oraz zniszczenie nadwozia, przy nieodpowiednio przeprowadzonym tuningu.

Obniżając auto koniecznie należy zwrócić uwagę na umieszczenie tablicy rejestracyjnej, której dolna krawędź nie może znajdować się niżej niż 0.30 m od ulicy, ale nie może być umieszczona wyżej niż 1,20 m od poziomu drogi. Tablica powinna być oświetlona białym światłem, skierowanym na numery tak, aby nie oślepiała innych uczestników ruchu.

 

Kiedy zamontować sportowy układ wydechowy

Wydech auta – to kolejny dość problematyczny element dla fanów sportowych aut. Tłumik zamontowany przy wydechu ogranicza wydobycie spalin oraz wycisza prace auta, usunięcie go powoduje zwiększenie hałasu, a według polskiego prawa nie może on przekraczać 93 dB dla silników benzynowych oraz 96 bB dla silników diesla. Jeśli naruszysz przepisy związane z maksymalnym poziomem hałasu możesz narazić się na mandat wysokości 300 zł oraz utratę dowodu rejestracyjnego.

Czemu służą modyfikacje wydechu? Demontaż tłumika powoduje, że wzrasta szybkość usuwania spalin, co przekłada się na zwiększenie mocy auta. Chcąc zmienić układ wydechowy warto zastanowić się nad zakupem sportowego tłumika, który będzie dopasowany do modelu naszego samochodu lub zainwestowanie w kompletny układ wydechowy. Najtańszym i najmniej inwazyjnym zabiegiem jest natomiast zamontowanie samej końcówki tłumika.

Oświetlenie auta

Zapewniające bezpieczeństwo i dobrą widoczność lampy również podlegają obostrzeniom. Każdy, kto chce zmienić coś w wyglądzie reflektorów powinien wiedzieć, że nie można montować elementów, które zmieniają barwę lub natężenie światła. Przyciemnianie świateł stopu może skutkować niedostateczną widocznością na drodze oraz kolizjami. Warto również zadbać o ustawienie świateł, aby nie oślepiać innych uczestników ruchu.

Chip tuning – legalny czy nie?

Tuning optyczny samochodu, czyli poprawa jego wyglądu, zawsze musi być zgodna z parametrami, które przewidział producent. Montując spojler w aucie należy zadać sobie pytanie czy zależy Ci właśnie na walorach estetycznych, czy może na zwiększeniu aerodynamiki pojazdu. Jeśli planujesz montaż takiej ozdoby koniecznie wybierz produkt renomowanej firmy, który będzie dopasowany do Twojego auta: nie odpadnie, będzie miał prawidłowo dobraną wagę oraz nie będzie utrudniał prowadzenia pojazdu.

Jeśli zmieniasz lusterka boczne na takie, które odpowiadają Twojej wizji estetycznej pojazdu musisz sprawdzić czy gwarantują odpowiednią widoczność drogi również za pojazdem, takiego wymogu nie spełniają np. lusterka przeznaczone na rynek angielski, warto to sprawdzić, szczególnie kupując części na zagranicznych stronach.

Każdy zmieniony element powinien być dopasowany do samochodu, który posiadasz oraz być zgodny z wymogami producenta. Wypuszczając auto na rynek producent dokładnie sprawdza elementy wyposażenia i tym samym jest w stanie określić, jakie parametry należy zachować kupując części zamienne, aby samochód nadal był bezpieczny dla użytkowników.

Jeżeli Twoje auto przejdzie tuning silnika (np. chip tuning – czyli elektryczne zwiększenie mocy silnika)
należy to ująć w dowodzie rejestracyjnym oraz karcie pojazdu. Według polskiego prawa dokumenty samochodu powinny przedstawić rzeczywisty stan pojazdu. Jeśli podczas kontroli policjant zauważy różnicę może zabrać kierowcy dowód rejestracyjny oraz wystawić mandat.

Jeśli zastanawiasz się nad zmianami w wyglądzie swojego samochodu, a mechanika samochodowa nie jest twoją najmocniejszą stroną lub po prostu brakuje Ci doświadczenia, to wskazana jest konsultacja z fachowcem, który realnie oceni czy planowane zmiany nie podziałają na Twoją niekorzyść.

Bezpieczeństwo, Ciekawostki, Porady praktyczne, Sprawy techniczne, Tuning