Jak dobrać wycieraczki? – Auto Tuning Świat

Obfite opady deszczu czy śniegu oraz niesprawne wycieraczki, pozostawiające smugi i zabrudzenia, mogą nie tylko w okresie jesienno-zimowym znacząco wpłynąć na prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Grzegorz Wroński, ekspert z firmy NordGlass, podpowiada kierowcom, kiedy wycieraczki należy wymienić na nowe i jak idealnie dopasować je do modelu naszego samochodu.
Wycieraczki odpowiadają za oczyszczenie szyby czołowej i tylnej w każdym samochodzie. Kiedy na szybie podczas pracy wycieraczek pozostają smugi, a zabrudzenia nie są usuwane, jest to sygnał, że pióra są zużyte. Sprawne wycieraczki płynnie i bezgłośnie poruszają się po powierzchni szyby. Jeśli zaś pojawia się charakterystyczne skrzypienie lub piszczenie oraz nierównomierne przeskakiwanie wycieraczek po szybie, warto wymienić je na nowe.

„Część wycieraczek, szczególnie w nowych modelach samochodów, wyposażonych jest w znacznik, który wskazuje ich żywotność. Umożliwia on stałą kontrolę jakości wycieraczek i zaplanowanie wymiany zużytych piór. Większość poruszających się po polskich drogach pojazdów nie posiada tego rodzaju mechanizmu – stąd każdy kierowca zobligowany jest do sprawdzania stanu wycieraczek. Pierwsze oznaki, kwalifikujące wycieraczki do wymiany, to pozostające na szybie smugi, które znacznie ograniczają widoczność. Druga to zaburzona płynność ruchów ramion wycieraczek i nieprzyjemne dźwięki podczas każdego cyklu. W tych przypadkach należy bezzwłocznie wymienić wycieraczki na nowe, gdyż mogą one nie tylko wpływać na komfort podróży, ale także uszkodzić powierzchnię szyby w naszym samochodzie. Co ważne, dbając o czystość szyby zadbajmy również o wyczyszczenie wycieraczek i podczas każdego mycia auta, pamiętajmy o przetarciu piór” – wyjaśnia Grzegorz Wroński, ekspert z firmy NordGlass.

Przed zakupem nowych wycieraczek warto wiedzieć, jaki rozmiar mają wycieraczki aktualnie zamontowane w pojeździe oraz jaki jest rodzaj uchwytu.
„Dane te pozwolą zastąpić zużyte wycieraczki takimi, które nie tylko rekomenduje producent samochodu, ale które będą idealnie dopasowane do wielkości szyby oraz uchwytu montażowego. Warto także pamiętać, że nowe wycieraczki powinny idealnie przylegać do szyby. Dobry docisk zagwarantuje bowiem doskonałe oczyszczanie jej powierzchni z wody oraz drobinek kurzu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że idealnie dobrane wycieraczki nie absorbują uwagi kierowcy, są one bezgłośne i płynnie poruszają się po szybie.
Warto także pamiętać, by w przypadku montażu nowej szyby czołowej lub tylnej zamontować także nowe wycieraczki. Idealnie gładka szyba może bowiem zostać porysowana przez zużyte pióra już w pierwszych dniach jej eksploatacji. Kiedy zatem wymieniamy szybę, wymieńmy również wycieraczki” – dodaje ekspert.

Wymiany wycieraczek każdy kierowca może dokonać we własnym zakresie. Jeśli zna rozmiar oraz model wycieraczki bez problemu kupi identyczne i zamieni je na nowe. Kiedy jednak nie jesteśmy pewni, co do długości piór oraz uchwytu ramion wycieraczek w naszym aucie – warto skorzystać z fachowej pomocy. Udzielą jej chociażby pracownicy serwisów szyb samochodowych NordGlass, w ofercie których od niedawna znaleźć można profesjonalne wycieraczki znanej marki Bosch. Z uwagi na wysoką jakość i wytrzymałość produkt ten jest chętnie wybierany przez wielu klientów tej sieci.

„Specjaliści z serwisów NordGlass nie tylko naprawiają czy wymieniają szyby – pomogą oni również w doborze i montażu nowych wycieraczek. W naszej ofercie dostępne są różnorodne modele wycieraczek znanych marek, które można dobrać do wielu modeli i roczników niemal wszystkich aut poruszających się po polskich drogach. Co więcej, zakup wycieraczek w autoryzowanym serwisie NordGlass, gwarantuje bezpłatny montaż. Każdy kierowca może zatem w jednym miejscu dobrać, nabyć oraz bezpłatnie wymienić wycieraczki i bezpiecznie ruszać w drogę” – podpowiada Grzegorz Wroński.

Jesień i zima to dobry moment na skontrolowanie stanu wycieraczek. Najbliższe miesiące to okres, kiedy będą one mocne eksploatowane i warto, aby były w pełni sprawne. Przed wyjazdem w dłuższą podróż można zatem skorzystać z porad eksperta z firmy NordGlass lub też udać się do najbliższego serwisu tej firmy, aby sprawdzić jakość swoich wycieraczek i wymienić je na nowe.

źródło: NordGlass

Artykuł przytoczony z archiwum internetu ze względu na wysoką wartość merytoryczną. Jeśli uważasz,że nie powinno się to tutaj znaleźć napisz do nas

Porady praktyczne